CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 17 (17.08.2015)

Ankiety

Drodzy rodzice,

po raz kolejny składamy podziękowania za zaangażowanie z Państwa strony wyrażone poprzez wypełnianie ankiet oceniających nasze usługi. Dzięki komunikacji za pośrednictwem ankiet są Państwo również współtwórcami naszej oferty na kolejne sezony.
Aż 95% ankietowanych osób bardzo dobrze i dobrze ocenia organizację zbiórki przedwyjazdowej i odbioru dzieci. Dla części z Państwa nowe miejsce wyjazdów jest dogodniejsze niż w latach poprzednich, u pozostałej grupy rodziców nie wzbudza entuzjazmu. Dla nas organizacja wyjazdów jest dużym wyzwaniem logistycznym, głównie ze względu na koniczność pozyskania dużej, bezpiecznej dla dzieci i Państwa powierzchni parkingowej. Niestety Warszawa i jej najbliższe okolice nie oferują tego typu terenów – poprzednie miejsca naszych wyjazdów zostały sprzedane lub podzielone na mniejsze działki niespełniające jakichkolwiek warunków do zapewnienia sprawnej obsługi. Interesowaliśmy się dużymi placami w Warszawie, takimi jak tereny zajezdni MZA, utwardzone tereny poprzemysłowe na Służewcu czy parking przy Stadionie Narodowym. Dysponenci terenów nie są zainteresowani krótkotrwałym udostepnieniem terenu lub terminy ze względu na charakter miejsca są zarezerwowane dla dużych imprez miejskich. Tak więc pozostaje nam liczyć na to, że na Żeraniu uda nam się pozostać na dłużej, pomimo niedogodności, jaką jest jeden wspólny wjazd i wyjazd dla Państwa samochodów. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest fakt krótkiej podróży autokarów przez Warszawę, co pozwala nam na precyzyjniejsze przewidywanie czasu wjazdu autokarów na plac.

06-08-2015 00-39-27bb37e3e00cb5.jpg

Państwa dzieci również oceniają naszą pracę, wypełniając anonimowo ankiety pod koniec każdego turnusu. Dzieci pytamy przede wszystkim o relacje z wychowawcami, zajęcia obozowe – te najbardziej i najmniej lubiane:
„Bardzo polubiłem majsterkę. Z kadry najbardziej lubię Panią Asię” – Camp Tarda, Żbiki
„Najmniej podobały mi się zajęcia z montażu – były monotonne i nużące” Camp Radków, Warsztaty Filmowe
Prosimy również o ocenę zakwaterowania i wyżywienia. Dzieci mają też możliwość i podzielenia się swoimi uwagami:
„Najfajniejsza była atmosfera: super ludzie, kadra, zajęcia” – Camp Serwy, OSW młodzież
„Wyremontowane domki są super!!!” Cap Radków, Warsztaty Filmowe
„Najchętniej spotkałbym w przyszłym roku całą kadrę, bo ją polubiłem” – Camp Tarda, Rysie
Informujemy Państwa, że wszystkie uwagi odnoszące się do organizacji obozów, kompetencji wychowawców instruktorów czy np. wyżywienia przekazujemy natychmiast po otrzymaniu ankiety do kierowników campów. O ile pozostawiają Państwo na końcu ankiety swój adres e-mail – jesteśmy w stanie także odpowiedzieć na pytania zadane przez Państwa w otwartej części ankiety.

Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

Agnieszka Kazimierczak

Dyrektor PR&CSR

Kleszcze - nieproszeni goście na Campach

Każdorazowo przy wyborze lokalizacji nowego campu kierujemy się przede wszystkim jego położeniem. Chcemy, aby dzieci mogły spędzić wakacje i odpoczywać jak najdalej od hałaśliwych dróg, siedzib ludzkich czy zakładów przemysłowych.
Nasze campy sąsiadują z dużymi obszarami leśnymi. Stawiamy na naturę, toteż na campach ogromne, kilkuhektarowe przestrzenie zajmują trawa, drzewa i krzewy.
Niestety, takie warunki idealnie odpowiadają również nieproszonym gościom – kleszczom.
Jak wiemy, kleszcze są nosicielami szeregu drobnoustrojów chorobotwórczych, ale tylko kleszcze z gatunku Ixodes są nosicielami borelii. Nie jest jasne, czy kleszcz musi być wbity w ciało przez okres dłuższy niż 24 godziny, aby skutkowało to zakażeniem boreliozą. Człowiek oraz zwierzęta mogą być zakażane innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi przenoszonymi przez kleszcze w ciągu mniej niż 24 godzin od ukąszenia. Niektóre kleszcze trudno zauważyć lub poczuć ich ukąszenie – nimfy kleszcza wygląda jak mak na skórze, przy ukąszeniu kleszcz stosuje substancje znieczulające.
Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem przeciwdziałania chorobom przenoszonym przez kleszcze już po ukąszeniu jest jak najszybsze usunięcie pajęczaka pęsetą.
Na naszych campach intensywnie wdrażamy działania zapobiegające chorobom odkleszczowym.
Grupy dzieci wychodzące w teren uprzedzane są o konieczności zakładania odzieży, która okrywa ciało, utrudniając kleszczom ukąszenia. Na listach rzeczy do zabrania na obozach z programem obejmującym częste wyjścia do lasu umieszczamy prośbę o zaopatrzenie dzieci w środki przeciw komarom i kleszczom. Apteczki każdego z campów zawierają również tego typu środki oraz pęsety do usuwania intruzów. Usuwaniem kleszczy na campach zajmuje się opieka medyczna.

14-08-2015 17-04-413b86ca8b9f41.jpg

Wychowawcy najmłodszych grup starają się osobiście obejrzeć skórę dzieci co drugi dzień. Ze względu na poszanowanie intymności naszych uczestników miejsca intymne dzieci muszą skontrolować samodzielnie i ewentualne wątpliwości zgłosić wychowawcy lub lekarzowi campowemu.
Dobrą okazją do dodatkowej kontroli jest zawsze wodny blok zajęciowy. Wychowawca może wtedy przyjrzeć się odsłoniętej skórze dziecka i w razie jakichkolwiek podejrzeń skierować na konsultację do lekarza campowego.
Przy dzieciach starszych i młodzieży nasza prewencja zawęża się do informowania uczestników o wyglądzie kleszczy i prośbach o przeprowadzanie codziennych samokontroli. Na wszystkich campach na tablicach informacyjnych lub w pokojach wywieszone są grafiki z wyglądem kleszczy oraz zasadami postepowania w przypadku wykrycia intruza.
Niestety kleszcze to powszechnie występujące pajęczaki w śródmiejskich parkach i ogrodach – warto przed wyjazdem, jeszcze w domu, uczulić dziecko i pokazać, w jaki sposób można kontrolować skórę. Państwa współpraca w tym zakresie jest niezwykle ważna – dzięki wcześniejszej domowej edukacji kontrole są sprawniejsze oraz skuteczniejsze podczas trwania wypoczynku.

Rzeczy pozostawione na Campach

Najwięcej rzeczy na naszych campach pozostawiają dzieci najmłodsze – zazwyczaj są to drobne części garderoby, jak bielizna czy skarpetki, oraz takie, które w ciągu dnia zabierane są „w razie czego” na zajęcia – bluzy czy nakrycia głowy. Dzieci bardzo często nie rozpoznają przywiezionych przez siebie rzeczy lub błędnie rozpoznają rzeczy kolegi lub koleżanki jako własne. Najczęściej gubione są rzeczy nowe. Ułatwieniem zarówno dla dziecka, jak i wychowawcy wspierającego młodego człowieka w poszukiwaniach zguby jest podpisywanie odzieży małego campowicza jeszcze przez wyjazdem i wspólne pakowanie walizki.
Na campach mamy wyznaczone miejsca, które pełnią funkcję biura rzeczy znalezionych. Każdy wychowawca raz na kilka dni odwiedza je, aby dzieci miały szansę przyjrzeć się, czy wśród znalezionych przedmiotów nie ma przypadkiem ich własności. Tuż przed wyjazdem do domu każda z grup jeszcze raz identyfikuje swoje rzeczy.

1995-ilus.png

Zagubienie każdej sztuki odzieży można zgłosić do biura w Piasecznie drogą elektroniczną lub telefonicznie. Ze względów higienicznych rzeczy przechowujemy tylko do 15 września każdego roku.
Jeśli zaginie elektronika lub np. portfel dziecka, prosimy o kontakt z nami. Może się bowiem zdarzyć, że daną rzecz zgubiono w drodze powrotnej do Warszawy i pozostała w autokarze.
Rzeczy z Campu Morskiego, Odkrywców, Wikinga oraz wędrówek żeglarskich, rowerowych, bazy Bornholm i bazy surfingowej na Helu po każdym turnusie wracają do Piaseczna. Rzeczy można odebrać w siedzibie firmy w Piasecznie.
Rzeczy z Campu Radków, Serwy, Osada, Tarda, Junior przechowywane są na campach. Zidentyfikowane rzeczy możemy przesłać Państwu bezpośrednio z campów drogą pocztową po uiszczeniu przez Państwa opłaty związanej z wysyłką.
Po 15 września wszystkie nieodebrane rzeczy są oddawane do domów dziecka.

Fotorelacja z Campów

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

14.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.