CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 22/2016 26.01.2016

Bezpieczeństwo emocjonalne ważne już od pierwszych chwil trwania obozu

Z Katarzyną Kropop – kierownikiem Campu Wiking, obecnie pracującą w Biurze Obsługi Klienta, rozmawiała Agnieszka Kazimierczak
Agnieszka Kazimierczak: Kasiu, przepracowałaś z nami wiele sezonów zarówno w charakterze instruktora, jak i kierownika campu, jesteś psychologiem z wykształcenia. Powiedz, proszę, co może podnieść poczucie bezpieczeństwa, szczególnie u dzieci, które wyjeżdżają po raz pierwszy?
Katarzyna Kropop: Każdy wyjazd naszej pociechy, nieważne czy 7-latka czy nastolatka, zawsze wiąże się ze stresem. Pojawiają się obawy, czy zostanie polubiony przez kolegów w pokoju, czy nie popełni gafy, która „skreśli” do na cały obóz, czy nadąży za innymi, ucząc się windsurfingu i czy nie dopłynie ostatni w maratonie pływackim. I choć może dla nas, dorosłych wydają się to błahe powody, to często dla naszych dzieci oznaczają być albo nie być na obozie.

bezpieczenstwo.jpg

Mimo iż stres jest czymś naturalnym i niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu, to w nadmiarze hamuje nasze działania i sprawia dyskomfort. Przed wyjazdem mnoży się mnóstwo wątpliwości związanych z nowym, ekscytującym wydarzeniem. Wiele z nich można rozwiać już przed wyjazdem, zwiększając tym samym komfort psychiczny naszych podopiecznych. Niewątpliwie kluczowa jest rozmowa na temat wyjazdu i uświadamianie dzieci, szczególnie tych, które wyjeżdżają po raz pierwszy bez rodziców. Już w momencie wyboru obozu warto jest konsultować to z naszym dzieckiem. Dzięki temu jest szansa, że unikniemy niezadowolenia, ostatecznie uczymy odpowiedzialności i konsekwencji naszych decyzji.
Na naszych campach panuje powszechna opinia, że nie ma czasu na nudę i tęsknotę. W istocie tak jest. Jednak zdarza się, że wieczorem mimo czytania bajek i rozmów niektóre dzieci bardzo tęsknią. Z pewnością rozmowy i inne pomocne zabiegi, jak próby nocowania poza domem, zmniejszają stres towarzyszący tego typu wyjazdom.
A.K.: Na ile istotne jest pierwsze wrażenie, pierwszy kontakt z instruktorem, rówieśnikami?

K.K.: Ktoś kiedyś powiedział, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego tak ważne jest, by od samego początku nawiązać kontakt z dziećmi i wzbudzić ich zaufanie. Tak naprawdę obóz zaczyna się w momencie odjazdu autokaru. Bardzo mocno uświadamiamy naszych instruktorów i wychowawców w tym temacie, aby od samego początku czuwali nad tym, aby dzieci czuły się dobrze i poznawały się lepiej.
A.K.: Co może wesprzeć proces integracji?
K.K.: Podróż zwykle trwa co najmniej kilka godzin. Dzieci jadące autokarem mają szansę zintegrować się szybciej, co daje im większą pewność siebie na starcie. Dlatego w miarę możliwości zalecamy nie rezygnować z przyjazdu na camp autokarem. Proces integracji można wzmocnić, organizując różnego rodzaju zabawy i gry. Tym zajmujemy się już w autokarze. Staramy się, aby każdy uczestnik już od pierwszych godzin miał szansę się zaaklimatyzować. Dalszą część integracji prowadzimy na campie. Doświadczenie pokazuje, że po takiej dawce wspólnej zabawy dzieciom łatwiej jest nawiązywać kontakty, czują się swobodniej i już od pierwszych dni pewniej „wchodzą” w tak zwane życie campowe.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.

Doskonalenie motoryki małej w pracowniach CHRIS

Wydawać by się mogło, ze Campy to miejsca, w których rozwijamy głównie motorykę dużą, czyli podnosimy sprawność fizyczną całego ciała. Oczywiście niezaprzeczalnym faktem jest, że zarówno dzieci, jak i młodzież na każdym z obozów – uczestnicząc w różnorodnych zajęciach, np. żeglarskich, grach zespołowych, wspinaczkowych czy łuczniczych – angażują wszystkie główne mięśnie, pracując tym samym nad ogólną sprawnością, gibkością, elastycznością, szybkością wykonywania zadań ruchowych.
Natomiast dla harmonijnego rozwoju dziecka ważny jest również rozwój tzw. motoryki małej, czyli sprawności dłoni i palców. Większość tych sprawności dziecko osiąga w wieku niemowlęcym i przedszkolnym, natomiast coraz częściej spotykamy dzieci, u których zaburzenia w zakresie motoryki małej są istotnymi przeszkodami w okresie nauki szkolnej. Mogą pojawiać się trudności w pisaniu i rysowaniu, męczliwość dłoni. Usprawnienie zakresu małej motoryki pomaga zatem także w szeroko pojętych procesach nauczania młodego człowieka.
W dzisiejszych czasach umiejętność obsługi komputera, programów do edycji tekstów, arkuszy kalkulacyjnych czy programów graficznych jest bardzo ważna. Bez takiej wiedzy trudno funkcjonować we współczesnym świecie. Równie ważna jest sprawność manualna, o której często zapominamy. W szkołach jeszcze 15-20 lat temu niemal każdy budował choćby karmnik dla ptaków. Wiedzieliśmy, jak zaprojektować domek, posłużyć się piłą do drewna, wbić gwóźdź, wyszlifować ostre krawędzie.

25-01-2015 02-02-21213c0a561f56.jpg

Pomimo dominacji nowoczesnych technologii i elektroniki sprawność manualna, znajomość podstaw prac technicznych, umiejętność przyszycia guzika, zszycia pękniętego szwu w koszulce lub naprawy drobnych sprzętów domowych wydają się nadal cennymi zręcznościami. Na etapie tworzenia programów obozowych poszukujemy atrakcyjnych dla dzieci form wspierających harmonijny rozwój. W ostatnich latach rozwijamy gałąź tematycznych obozów kreatywnych: konstruktorskich, artystycznych i umuzykalniających na wielu Campach.

Przywołując dawno zapomniane umiejętności, już od kilku sezonów z powodzeniem realizujemy program Projektowanie Fashion dla młodzieży – początkowo realizowany w zimowej scenerii Campu Tarda. Po jednym sezonie okazało się, że do nauki szycia i projektowania chętni są także nasi młodsi uczestnicy. Tak więc nawet 9-letnie dzieci mogą usiąść za maszyną do szycia, zaprojektować samodzielnie elementy garderoby, ozdoby zabawki i przywieźć je ze sobą do domu.
Z przyjemnością patrzymy na dzieci wracające np. z Campu Morskiego z wykonanymi podczas obozu niepowtarzalnymi kukiełkami. W mojej pamięci utkwił obrazek kilkuletniej dziewczynki, która samodzielnie zrobiła piękną głowę konia, niemal naturalnej wielkości, z zaplecioną grzywą z wełny i oczkami ze szklanych paciorków.
Aby umożliwić zdobywanie nowych umiejętności, głównie warsztatowo-projektowych, stworzyliśmy przy współpracy z Politechniką Warszawską obóz Konstruktor na Campie Tarda. Tu młodzież zapoznaje się z zaawansowanymi procesami projektowania, otrzymuje również duża dawkę wiedzy technicznej w praktyce. Na innych campach, np. Junior, Morskim czy Odkrywców, zajęcia warsztatowe stanowią komplementarny element dla zajęć programowych. Mój syn kilka lat temu z dumą wrócił z pierwszego swojego obozu na Campie Odkrywców z drewnianym, własnoręcznie oszlifowanym i pomalowanym mieczem oraz malutkim portfelikiem materiałowym zapinanym na samodzielnie przyszyty guzik. Szlifowanie drewna, docinanie sklejki, gruntowanie, malowanie, używanie elektrycznych narzędzi warsztatowych samo w sobie jest tak atrakcyjne, że podniesienie sprawności manualnej dziecka stanowi niejako uboczny efekt tych działań.

Wszystkie zajęcia kreatywne dają ogromną radość – czy będą to upcyklingowe portfele z kartonów po mleku, strój do tańca czy łódka sterowana radiowo – satysfakcja dziecka z tworzenia jest ogromna. A nam jako świadkom procesów twórczych pozostaje tylko zazdrościć niepohamowanej wyobraźni dzieci i ich otwartości na wszytko co nowe.
Agnieszka Kazimierczak

Ferie już za 5 dni!

Nie możemy się doczekać rozpoczęcia ferii i naszych wyjazdów zimowych. Sprawdziliśmy za pomocą kamerek internetowych, co słychać w Zieleńcu, Wierchomli i Dolomitach.

zima_2016.jpg

Jest śnieg jak należy, stoki również w pełnej gotowści.

Camp Radków: http://zieleniec.pl/kamery

Pracownia filmowa w Radkowie z nowym wyposażeniem!

Już od ferii podczas realizacji programu warsztatów filmowych oraz foto PRO korzystać będziemy z dwóch w pełni wyposażonych pracowni filmowych. W studiach stanęły nowe komputery Dell z nową generacją procesorów, pełnym pakietem oprogramowania Adobe i 24-calowymi monitorami full HD.
Dodając do tego nowoczesny sprzęt podkamerowy, który otwiera nowe możliwości operatorskie, możemy być pewni, że na naszych obozach już za kilka tygodni powstaną ciekawe, dobre technicznie, profesjonalnie zmontowane i wyjątkowe dzieła filmowe.
Do galerii dołączamy kilka fotografii z zimowego Campu Radków – ta okolica jest przepiękna bez względu na porę roku.
Do zobaczenia na Campie Radków!

DSC06288.JPG

DSC06290.JPG

DSC06276.jpg

DSC06281.jpg

Pracownie CHRIS

pracownia_glina.jpg

prace_dzieci2.jpg

pracownia_majsterka2.jpg

pracownia_malarska.jpg

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.