CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 15/2015 12.06.2015

Czego uczy camp? Edukacja campowa cz.8

Jak osiągnąć cele i doskonalić samego siebie

"Zdobyłem brązową odznakę wioślarską – trzeba było wziąć udział w spływie kajakowym i wstawać rano na zajęcia – to było trudne, bałem się trochę spływu, ale mi się udało!"

z kierownikiem programowym firmy CHRIS - Pawłem Błażowskim rozmawiała Agnieszka Kazimierczak

Agnieszka Kazimierczak: W jaki sposób pracujemy z dziećmi nad wyznaczaniem i realizowaniem celów?

Paweł Błażowski:
Działanie każdego dziecka podobnie jak dorosłego człowieka nastawione jest na osiąganie wyznaczonego celu. Tego prostego, łatwego i szybkiego w realizacji lub tego bardziej złożonego wymagającego zaplanowanego działania. Wyznaczenie celu, plan działania, wybór narzędzi użytych do jego realizacji to czynności, które można wykonać mniej lub bardziej świadomie. Myślę, że właśnie w zakresie świadomości dzieci oraz znajomości podstawowych narzędzi można zdziałać najwięcej w trakcie edukacji najmłodszych.

A.K.: A jak wygląda edukacja w tym zakresie na campach i obozach?

P.B.: Przede wszystkim na świadomej pracy kadry z dziećmi w trakcie realizacji programów, np. przyjeżdżając na Obóz Żeglarski z Patentem, młodzież ma przed sobą jasny cel: złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin końcowy i otrzymać patent żeglarza jachtowego. Na początku turnusy instruktor przedstawia uczestnikom plan obozu, wyznacza cel główny i cele pośrednie. Opowiada, co będzie treścią kursu, jaki zakres wiedzy i umiejętności praktycznych muszą opanować. Dzieli turnus na krótsze etapy i określa, co powinno być zaliczone na każdym z nich, aby systematycznie dążyć do finałowego celu. Instruktor poza przekazaniem wiedzy merytorycznej jest dużym wsparciem w trakcie szkolenia; dopinguje, rozmawia, tłumaczy.
Na innych obozach szkolenie może kończyć się pokazem tanecznym, wernisażem, festiwalem filmów lub finałowymi regatami. Taka forma zakończenia obozu to nic innego jak efekt zaplanowanych i zrealizowanych w trakcie turnusu działań campowiczów.
Innym przykładem na edukacyjne działanie w tej materii jest system Odznak Sprawności Campowych.

jak doskonalić-małe.jpg

A.K.: Na czym polega ten system?

P.B.: Aby zdobyć odznakę z wybranej sprawności campowej, trzeba aktywie uczestniczyć w zajęciach (często zajęciach dodatkowych), opanować określone umiejętności praktyczne i posiąść podstawową wiedzę z wybranej dyscypliny. Odznakę otrzymuje każdy, kto tego dokona, czyli osiągnie jasno określony cel. Odznaki są w trzech kolorach odzwierciedlających poziom zaawansowania campowicza. Dlatego zdobycie odznaki złotej wymaga przejścia trzech stopni. To zapewnia ciągłość szkolenia.
Co ważne – wszystko odbywa się w atmosferze dobrej zabawy z jasnymi i przejrzystymi regułami gry.

A.K.: A jaka korzyść z tego wypływa dla uczestników?

P.B.: Wyznaczanie i osiąganie celów jest bardzo przydatną i praktyczną umiejętnością. Jeżeli nauczymy dziecko, jak to robić, będzie mu łatwiej w szkole, przyszłej pracy i w życiu prywatnym. Poza tym campowicze nabywają praktycznych umiejętności żeglowania, gry w tenisa, gry na instrumentach itp. Przez takie działanie kształtują również swój charakter.

A.K.: Dziękuję za rozmowę.

Szkolenie kadry instruktorsko - wychowawczej LATO 2015

Od początku działalności firmy CHRIS, a więc bez mała od 20 lat, stawiamy na szkolenie naszej kadry. Bardzo wczesną wiosną są to rokroczne szkolenia kadry kierowniczej, a w czerwcu – w przedłużony weekend Bożego Ciała – odbywa się przedsezonowe szkolenie kadry. Jest ono obowiązkowe dla nowo zatrudnianych wychowawców ogólnosportowych, a także dla instruktorów wszelkich specjalizacji.
W tym sezonie szkolenia kadry odbywały się w dniach 4-7czerwca w pięciu lokalizacjach, na campach należących do firmy CHRIS: na Campie Serwy szkoliła się kadra serwiańska, na Campie Junior – kadra Campu Junior oraz Wędrówki Żeglarskie i Patent, na Campie Osada – kadra Campu Osada i Campu Wiking, na Campie Tarda – kadra Campu Tarda i Campu Odkrywców a na południu Polski, na Campie Radków, w Górach Stołowych – kadra Campu Radków i Campu Morskiego.
Kilkudniowe szkolenie kadry to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu firmy. Szkoleniowcami kadry każdego campu są kierownicy, którzy miesiąc wcześniej przechodzą szkolenie wewnętrzne i niejednokrotnie częściowo zewnętrzne szkolenie trenerskie.

kadra.jpg

Wszystkie moduły szkolenia, które obejmują wiele tematów ogólnych i szczegółowych, związanych z pracą instruktora/wychowawcy na campie, łączy jeden wspólny, centralny element, jakim jest dobro dziecka, a w tym dwa kluczowe obszary –1. bezpieczeństwo, 2. pozytywne, wzmacniające osobowość przeżycia. Temu służyć mają tworzone przez firmę campy. Tworzone…, ponieważ do bogatej infrastruktury dodać należy ludzi, którzy będą realizować na każdym szczeblu swojej pracy wychowawczej i instruktorskiej – w każdej najmniejszej chwili dnia – zakładane wartości wychowawcze i edukacyjne firmy CHRIS.
Szkolenie kadry jest intensywne, już o ósmej rano, po śniadaniu zaczynają się bloki szkoleniowe: w formie wykładów, prezentacji, warsztatów. Ale na tym nie koniec. Każdy dzień wypełniony jest również zajęciami praktycznymi na kajakach, łodziach canoe, na torze łuczniczym…. Uczestnicy szkolenia przeprowadzają gry integracyjne, ćwiczą gry zespołowe. Wspólnie przygotowują grę terenową. W tym roku kierownik programowy firmy CHRIS Paweł Błażowski zasugerował, by przez jeden dzień szkoleń cała kadra postawiła się w roli dzieci, które przeżyją cały dzień na campie, tak jak dzieje się to w trakcie letnich turnusów. Kilka osób ze starszej kadry, np. kierownicy grup wiekowych, mieli wcielić się w wychowawców i instruktorów, a więc opiekunów kadry nowicjuszy, występujących w roli dzieci. Był to znakomity pomysł na pokazanie, jak wygląda dzień na campie w praktyce, z punktu widzenia dziecka. W czasie szkolenia odbyła się testowa, nocna gra terenowa oraz próbny alarm przeciwpożarowy.
Na szkoleniu nie zabrakło też ogniska. Ale i tu przyjemne łączymy z pożytecznym. Kadra, podzielona na podgrupy, miała za zadanie przygotować odpowiednie gry i zabawy integracyjne, a więc ciekawe i wciągające dla kilku odrębnych grup wiekowych.
Ankiety po szkoleniu pokażą, jak zostało ono przyjęte przez kadrę, ale widać było niewątpliwie, że młodzi ludzie chętnie chłoną przekazywaną wiedzę, wartości, szczegóły organizacyjne i metodykę prowadzenia poszczególnych zajęć sportowych. Ci, którzy byli na szkoleniu, poznali wymagania dotyczące zachowania i standardów pracy; wiedzą, że mogą liczyć na pomoc zespołu oraz wsparcie kierownika. W podgrupach, z kierownikami grup wiekowych omawiali szczegóły pracy nawiązywali pozytywne relacje, które ułatwią im pracę. Poznali przepiękne miejsca, jakimi niewątpliwie są wszystkie Campy CHRIS. Dowiedzieli się, jak ważne będzie tworzenie –właśnie przez nich, wspólnie z dziećmi i pod nadzorem kierowników – społeczności campowych, w których każdy ma czuć się dobrze, jednocześnie ucząc się jak najwięcej o sobie i od siebie nawzajem.

Wyjazdy autokarów - informacje dotyczące organizacji transportu

Dla naszych dzieci wakacyjna przygoda z campem zaczyna się już na placu parkingowym w dniu wyjazdu. To tutaj jesteśmy świadkami wielu skrajnie różnych emocji – od euforii wynikającej ze spotkania z przyjaciółmi z zeszłego roku oraz ulubionymi wychowawcami i instruktorami po smutek wynikający z rozstania z rodzicami i rodzeństwem.

Dla nas operacja wyjazdów i powrotów dzieci to ogromne przedsięwzięcie logistyczne.

Umowy z przewoźnikami często stoją już w segregatorach, kiedy za oknem jeszcze leży śnieg. Wybieramy tych najsolidniejszych na danym rynku. Z wieloma współpracujemy już od kilkunastu lat. Kiedy chodzi o bezpieczeństwo dzieci, bardzo ważne jest zaufanie do podmiotu świadczącego dla nas usługę transportową. Oprócz tego istotne są fakty – każdy kierowca na nasze żądanie poddaje się kontroli trzeźwości. Wszystkie pojazdy mają ważne ubezpieczenia i – zgodnie z ustawą o transporcie drogowym – również ważne przeglądy techniczne, nie starsze niż sprzed 6 miesięcy.

W porozumieniu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji staramy się zapewnić dodatkowe kontrole przeprowadzane na naszym placu wyjazdowym przez umundurowanych funkcjonariuszy policji. Niestety nie zawsze taka kontrola może się odbyć – priorytetem dla jednostek WRD Policji jest ratowanie zdrowia i życia ludzi poszkodowanych w wypadkach drogowych – więc jeśli dana jednostka otrzyma wezwanie do wypadku – będzie zmuszona przerwać kontrolę i udać się na miejsce zdarzenia. W takim przypadku nasz pracownik dokonuje kontroli trzeźwości kierowcy, sprawdza ponownie dokumenty wozu i daje sygnał do odjazdu. Ze względu na konieczność zachowania punktualności wyjazdów i przyjazdów autokarów z dziećmi nie jesteśmy w stanie czekać na podstawienie kolejnego patrolu policji.

autokar-małe.png

Ze względu na liczbę wyjeżdzających z nami autokarów nie jesteśmy w stanie skorzystać z kontroli policyjnych przy Torwarze. Czas oczekiwania na kontrolę w tym miejscu jest nieprzewidywalny, w związku z czym znacznym zaburzeniom mógłby ulec harmonogram naszych wyjazdów.

Z naszej strony prosimy Państwa o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy poruszaniu się po placu manewrowym autokarów oraz przy parkowaniu na placu przeznaczonym dla rodziców. Przypominamy, że w tym roku wyjeżdżamy z parkingu przy dawnej fabryce FSO przy ul Jagiellońskiej 88, Warszawa –Żerań.

W linku poniżej znajdą Państwo więcej informacji dotyczących transportu dzieci :

http://www.chris.com.pl/fileadmin/user_upload/faq/Informacje_dot._transportu.pdf

Do zobaczenia na placu parkingowym!

Numery archiwalne newslettera

Na naszej stronie www mozna znaleźc archiwalne numery newsletterów. Tuż przed wyjazdami polecamy w szczególności wywiad z kierownikiem Campu Junior, Jarosławem Gonczarenko, dotyczący przygotowania małego dziecka do pierwszych samodzielnych wyjazdów:

cz1: http://www.chris.com.pl/fileadmin/user_upload/newslettery/CHRIS_News_1.pdf

cz2: http://www.chris.com.pl/fileadmin/user_upload/newslettery/CHRIS_News_2.pdf

- informacje o kleszczach w numerze 5 newslettera: http://www.chris.com.pl/fileadmin/user_upload/newslettery/Newsletter_5.html

Zapraszamy do lektury!

Dzień Dziecka na Campach CHRIS

W sobotę 30 maja na naszych czterech Campach: Serwy, Radków, Tarda i Junior, gościły dzieci naszych pracowników oraz dzieci z okolicznych miejscowości. Chcieliśmy się z Państwem podzielić atmosferą teo radosnego swięta.

csm_DSC03937_76db639866.jpg

csm_DSC03946_b34bd22ff6.jpg

csm_DSC03997_79e69fc063.jpg

csm_DSC04005_928bb03057.jpg

csm_IMG_1277_abf7c19c5d.jpg

csm_IMG_1301_3af00ea687.jpg

csm_IMG_6954__800x533__-_Kopia_d62ee4b8be.jpg

csm_IMG_6956__800x533__-_Kopia_ba77b80ebc.jpg

csm_P1480874_6eec96e2a8.jpg

csm_P1480890_41c118f007.jpg

csm_P1480897_88c07774c9.jpg

csm_P1480975_d48fb89682.jpg

csm_IMG_6958__800x449__-_Kopia_58baadb516.jpg

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.