CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 21/2015 21.12.2015

zyczenia_chris_2015_12_newsletter.jpg

Spokojnych, radosnych, spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2016 Roku życzą

Magdalena i Krzysztof Alchimowiczowie z zespołemFerie bez nart – czy mogą być atrakcyjne?

Nasza szerokość geograficzna oprócz faktu, że przynosi nam stosunkowo harmonijne zmiany pór roku oraz umiarkowany klimat, niestety też ogranicza nam dostęp do naturalnego światła na długie miesiące zimowe. Godziny najbogatsze w naturalne światło słoneczne spędzamy w szkole i pracy.
Czego więc nasze dzieci potrzebują zimą najbardziej?
Przede wszystkim odpoczynku po intensywnym semestrze w szkole. Oderwania się od rutynowych zajęć, beztroskiego kontaktu z rówieśnikami i przebywania na świeżym powietrzu.
Nie każde dziecko czy młody człowiek lubi sporty zimowe – narty czy snowboard nie dla wszystkich są atrakcyjne. Ale przecież na nartach zima się nie kończy – ferie to doskonały czas na rozwijanie swoich pasji pozaszkolnych, zdobycie całkiem nowych umiejętności czy spróbowanie zajęć, na które podczas roku szkolonego nigdy nie ma czasu.
Najważniejsze to znaleźć coś dla siebie.
Na naszych obozach staramy się przekazywać dzieciom umiejętności już nieco zapomniane a nadal bardzo przydatne – jak szycie, majsterkowanie, gotowanie.
Jeszcze kilkanaście lat temu umiejętności te były często przekazywane w domu – babcia lub dziadek pokazywali wnuczkom jak załatać dziurę w spodniach, przyszyć guzik, ugotować makaron, zrobić karmnik dla ptaków. Dzisiaj, gdy dziadkowe to często osoby bardzo aktywne zawodowo a rodzice sporo czasu poświęcają pracy, nasze dzieci mają mniej możliwości aby doskonalić się tych jakże przydatnych zręcznościach. Dzieci i młodzież szczególnie zainteresowana podnoszeniem kompetencji w zakresie tych praktycznych umiejętności ma do wyboru wiele programów obozowych.
Szczególnie dumni jesteśmy z programu obozu Projektowanie Fashion. Pracowania krawiecka wyposażona w elektryczne maszyny do szycia, projektowanie wykrojów, nauka rysunku żurnalowego, historia mody. A przede wszystkim codziennie kilka godzin zajęć praktycznych. No i duma z własnoręcznie uszytej spódnicy, torby czy oryginalnego t-shirta – wszytko w jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu.
Cykl zajęć kończy efektowny pokaz mody, którego publiczność to wszyscy uczestnicy obozów zimowych na Campie Tarda. Warto dodać, że w charakterze modelek i modeli występują uczestnicy innych obozów oraz nasi instruktorzy. Co więcej - w ramach zajęć uzupełniających na Campie Tarda, każdy uczestnik może spróbować swoich sił na warsztatach o tematyce przypisanej innym obozom.

Camp Tarda113.jpg

Jeżeli jesteśmy już przy tworzeniu, przenieśmy się na chwilkę na Camp Radków, gdzie w campowym studiu filmowym powstają niesamowite dzieła młodych twórców. Wszystkie filmy tworzone są od samego początku – od opracowania koncepcji, napisania scenariusza poprzez realizację – zarówno technicznej warstwy filmowej jak i grę aktorską. Młodzież w filmach pokazuje swoje najbardziej skrywane emocje, rozterki, pytania do świata i do nas – dorosłych. Boksuje się z rzeczywistością. Wdaje się w polemiki, zadaje pytania – to wszytko co tak charakterystyczne dla okresu młodzieńczego buntu, w odpowiednich warunkach ma szansę przerodzić się w małe dzieło sztuki filmowej. Zapraszamy do obejrzenia na naszym kanale youtube filmów realizowanych podczas prowadzonych przez nas Warsztatów filmowych w Radkowie:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLUb0fsmJOCfaM3sFPzE58DFaREEphq9mY

A nasi najmłodsi?
Camp Serwy czeka! Chociaż opowieści o biegunie zimna w okolicach Suwałk można chyba miedzy bajki włożyć, obiecujemy dużo ruchu na świeżym powietrzu w samym sercu Puszczy Augustowskiej, zabawę i świetną serwiańską kuchnię. Jeśli ktoś lubi kopać piłkę i spędzać kreatywnie czas w warsztacie majsterkowicza – bardzo proszę. Uczyć się w ferie angielskiego? Również zapraszamy. A może jednak chemia i fizyka w wersji doświadczalnej? Za kilka lat nie będą postrachem gimnazjalisty – z nauką można się zaprzyjaźnić i czerpać z jej bogactwa pełnymi garściami. Igła, nitka, filc, farby do tkanin czy projektowanie strojów działają jak magnes? Tutaj będzie można zrealizować swoje marzenia.
Jak co roku trzymamy kciuki za pogodę – nie ma to jak kulig, ognisko na śniegu czy wielka bitwa na śnieżki.
Do zobaczenia na zimowych campach!
Agnieszka Kazimierczak

Przygotowanie do sezonu zimowego

Do ferii zimowych pozostało 6 tygodni. Czy w takim czasie można dobrze przygotować się do intensywnych zajęć i treningów na stoku? Formy olimpijskiej nie zbudujemy, ale możemy sprawić, że nasze pociechy pod wieloma względami będą lepiej przygotowane do szusowania po stokach narciarskich. O co warto zadbać?
O kondycję, zdrowie oraz sprawność fizyczną naszych pociech. Następnie nastawienie psychiczne, przygotowanie do samodzielności zimowej, a w dalszej kolejności o sprzęt, na którym będą jeździć.
Dzisiejsze narciarstwo można porównać do współczesnych motocykli, które dzięki nowoczesnym technologiom bardzo łatwo osiągają duże prędkości. Jednak hamowanie podlega takim samym prawom fizyki jak 50 lat temu, kiedy jeździliśmy dużo wolniej. Przygotowane stoki, świetne narty, wygodne i dobrze trzymające stopę buty, wyciągi i strome trasy umożliwiają wszystkim szusowanie w dół z dość dużymi prędkościami. Czy nasz aparat ruchu (kości, mięśnie, ścięgna) jest przygotowany na takie wyzwania?

zima_2015.jpg

Aktywność fizyczna
1. Postarajmy się w okresie świąteczno-noworocznym choć raz pojechać na narty. Poza ruchem na świeżym powietrzu będzie to świetna okazja, aby przetestować całość sprzętu narciarskiego.
2. Zabierzmy nasze pociechy na łyżwy poprawimy ich poczucie równowagi i koordynację ruchów. Bardzo dobrym zamiennikiem mogą być wycieczki i zabawy na rolkach.
3. Spacer do parku może urozmaicić - berek, skoki przez przeszkody: gałęzie i niskie ławeczki, konkurs skoku w dal, podbiegi pod górkę, zbiegi slalomem pomiędzy drzewami.
4. W mieszkaniu możemy wykonywać przysiady, ćwiczenia na mięśnie brzucha, ćwiczenia poprawiające równowagę, np. stanie na jednej nodze, rodzinny konkurs na bicie rekordu w jak najdłuższym wytrzymaniu w narciarskiej pozycji zjazdowej.
Sprzęt narciarski i snowboardowy
1. Ubierzmy nasze pociechy w kompletny sprzęt narciarski. Najmłodsi i początkujący powinni tę czynność wykonać kilka razy. Pozwoli im to oswoić się ze sprzętem, zapamiętać markę nowych nart, kolor kurtki itp. Dzięki temu poczują się pewniej i będą bardziej samodzielni na obozie.
2. Sprzęt powinien być sprawdzony przez specjalistyczny serwis. Wiązania, stan krawędzi to elementy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo snowboardzisty i narciarza. Wszystkie zwierzęta w procesie ewolucji zadbały o to, aby się nie ślizgać, mają pazurki, przyssawki, kopyta. Jedynie człowiek przypina sobie do nóg coś, co ma zwiększyć poślizg. Dlatego nie pozbawiajmy naszych dzieci jedynej broni, jaką są ostre krawędzie.
3. Wypożyczanie sprzętu narciarskiego - zdecydowanie polecamy opcję skorzystania z wypożyczalni na miejscu. Nasi instruktorzy pomogą dziecku dobrać właściwy sprzęt, a w razie awarii nart czy deski na stoku niemal natychmiast otrzymamy drugi zestaw. Chęć wypożyczenia prosimy zgłosić do naszego biura najpóźniej na dwa tygodnie przed wyjazdem.

Paweł Błażowski
Kierownik programowy CHRIS

Pomagajmy!

Wszyscy czujemy już tę radość z oczekiwania na czas, który dajemy najbliższym. Święta sprzyjają w wyjątkowy sposób wsłuchaniu się w potrzeby innych. Z naszej strony zachęcamy do wspierania tych najbardziej potrzebujących, nie tylko teraz, ale zawsze, gdy tylko nasze możliwości na to pozwalają. Naszym sercom szczególnie bliskie są dzieci - wiemy, że niektóre są chore, opuszczone, pozbawione miłości czy uwagi najbliższych. Są też dzieci żyjące w dobrych, kochających rodzinach, którym los nie sprzyjał.
Pracownicy naszej firmy postanowili podobnie jak w ubiegłym roku wesprzeć dzieci z SOS Wioski Dziecięce. Otrzymaliśmy piękne listy z prośbami do Mikołaja. Staraliśmy się spełnić wszelkie marzenia. Największą radość sprawiało przygotowywanie tych prezentów naszym dzieciom w naszych domach.
Po raz kolejny okazuje się, że dzielenie się jest najpiękniejszym prezentem dla obdarowującego.

Dyplom0001.jpg

Zmiany, zmiany, zmiany - Camp Junior

Na naszych Campach nie ma czasu na nudę. Na Campie Junior trwają intensywne przygotowania do przywitania uczestników zielonych szkół i Campów.
Domki sa już w tej chwili nie do poznania - nowe okna, drzwi,elewacje, dachy. Łazienki pożegnały się z bojlerami - do domków doprowadzamy ciepłą wodę prosto z kotłowni budynku głównego. Efekty remontu we wnętrzach pokażemy za kilka tygodni.

Nasze pracownie w budynku głównym są w trakcie generalnego remontu - przygotowujemy dla Was nową salę do cookingu, majsterki, szermierczą, magazyn teatralny.
Skalę remontu najlepiej ocenić po zdjęciach w naszej galerii. Mamy nadzieję, że zmiany spotkają sie z uznaniem naszych stałych bywalców Campu Junior.

camp_junior14.JPG

camp_junior04.JPG

camp_junior01.jpg

camp_junior06.JPG

camp_junior09.JPG

camp_junior13.JPG

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.