CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 24/2016 23.03.2016

zyczenia_2016.jpg

Obóz Wyprawa - Ekspedycja Przyrodnicza – dlaczego warto?

List otwarty dra Michała Skierczyńskiego do rodziców
Od tego roku firma CHRIS uruchamia nowy projekt szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej na naszych campach i zielonych szkołach. Jak ważny to temat w dobie degradacji ekosystemów i zanikania gatunków, nie muszę Państwa przekonywać. Dzisiaj opowiem Państwu o idei zaprojektowanego na nadchodzący sezon letni obozu Wyprawa - Ekspedycja Przyrodnicza (pierwotnie znanego Państwu pod nazwą obóz Wyprawa) na Campie Serwy. Nie tyle sam obóz, którego główną składową jest kilkudniowy spływ kajakowy, co jego poznawczo-przyrodniczy profil zagwarantuje Państwa dzieciom wyjątkowość tego przedsięwzięcia.

Uczestnicy obozu będą pod profesjonalną opieką kadry, którą tworzą ludzie mający za sobą wielokrotne ekspedycje turystyczne, przyrodnicze i naukowe do różnych zakątków świata. Instruktorzy obozu Ekspedycja posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, ale przede wszystkim są to ludzie, którzy z pasją i rozsądkiem panować będą nad całością planowanej wyprawy, zapewniając wszystkim bezpieczeństwo.

IMG_2020.JPG

Wasze dzieci po przyjeździe na Camp Serwy spędzą na nim wstępnie 2-3 dni, aby przygotować się do kilkudniowej ekspedycji kajakowej poza terenem campu. Na dzień przed planowanym wyruszeniem na spływ dzieci będą mogły poinformować Państwa telefonicznie o tym fakcie. Przez następne 6-8 dni bezpośredni kontakt telefoniczny z dziećmi będzie niemożliwy, gdyż telefony dzieci zostaną zdeponowane w sejfie campowym. Jedyny kontakt w razie bardzo pilnych spraw będzie możliwy poprzez telefon kierownika ekspedycji oraz recepcję campu.
Następny bezpośredni kontakt telefoniczny z dziećmi będzie możliwy w dzień naszego powrotu z ekspedycji, już z terenu campu. Po powrocie dzieci spędzą jeszcze do 2 dni na terenie campu do momentu zakończenia turnusu.

Proszę mieć świadomość, że dzieciom może przyjść zmagać się z różnymi warunkami pogodowymi i niedogodnościami wynikającymi ze specyfiki naszego obozu. Dlatego już przed wakacjami, a tym bardziej przed samym obozem, proszę wybadać nastawienie dzieci do wyjazdu. Lepiej kiedy uczestnicy pojawiają się z pozytywnym nastawieniem do działania. Obóz Ekspedycja jest swoistym obozem, tutaj naprawdę będzie się działo wiele rzeczy podyktowanych tym, co nas spotka w terenie. Dzieci, które wybierają się na ten obóz, nie powinny czuć lęku przed wodą, bo to ona będzie naszym głównym środowiskiem funkcjonowania przez cały czas trwania obozu. Jeżeli dzieci cierpią na przewlekłe choroby, trwale przyjmują leki, chorują na alergie z bardzo mocną odpowiedzią (duszności i omdlenia) oraz mają zaburzenia równowagi lub epilepsję, to ten obóz nie jest dla nich odpowiednim wyborem. Podczas spływu nie będzie z nami lekarza, który jest jedyną osobą odpowiedzialną za podawanie leków. Lekarz jest dostępny jedynie na terenie campu.
Proszę zadbać o to, by dzieci przed wyjazdem na obóz były zdrowe i w dobrej kondycji – obie te rzeczy są najistotniejsze! Wszyscy chcemy, by wróciły one z obozów pełne radości oraz niezapomnianych wrażeń.
Pozdrawiam serdecznie
Michał Skierczyński
Kierownik obozu Ekspedycja

Bezpieczeństwo emocjonalne dziecka na Campach CHRIS

Z Martyną Żwan - kierownikiem Campu Morskiego rozmawiała Agnieszka Kazimierczak

Agnieszka Kazimierczak: Kiedy dziecko poznaje swojego wychowawcę?
Martyna Żwan:
Dzieci poznają kadrę w autokarze, natomiast o tym, kto będzie ich wychowawcą, dowiadują się po przyjeździe na camp, przy kwaterowaniu. Jeśli chcą Państwo skontaktować się z wychowawcą dziecka, najlepiej zadzwonić na telefon campowy podany na naszej stronie internetowej. Wystarczy, że podadzą Państwo imię i nazwisko dziecka, a jego wychowawca oddzwoni do Państwa w najbliższej wolnej chwili.

A.K.: W jaki sposób wychowawca opiekuje się dziećmi podczas trwania obozów?
M.Ż.:
Wychowawca w tracie trwania obozu jest dla dziecka najbliższą dorosłą osobą. Budzi on podopiecznych rano, dba o ich higienę, je z nimi posiłki, dopilnowuje odpowiedniego ubioru oraz dba o kwestie zdrowotne i o dobre samopoczucie. Dzieci mogą się do niego zwróć z każdym problemem – od zaginionej ulubionej maskotki po konflikt z kolegami, a także wtedy, gdy doskwiera im tęsknota za rodzicami. Wychowawca zawsze wysłucha dziecka i pomoże rozwiązać wszystkie zmartwienie.

dzieci.jpg

A.K.: A czy dziecko albo rodzice mogą mieć wpływ na dobór dzieci w grupie?
M.Ż.:
Dzieląc dzieci na grupy, zawsze staramy się uwzględniać uwagi rodziców i dzieci dotyczące tego, z kim chcą być w grupie. Są obozy, gdzie jest to realizowane w każdym przypadku, ponieważ dzieci są w jednej grupie wiekowej (np. na Campie Tarda w ramach obozu Rysie). Są też obozy, gdzie dzieci dzielone są na grupy na podstawie stopnia zaawansowania (np. obóz windsurfingowy na Helu). Priorytetem wówczas są korzyści płynące ze szkolenia i to one warunkują podział na grupy.

A.K.: W jaki sposób my, rodzice, powinniśmy przygotować dzieci na pierwszy wyjazd? ( tu o samodzielności)
M.Ż.:
Dobrze byłoby, żeby rodzice powiedzieli dzieciom, jak będzie wyglądał obóz (na podstawie informacji z naszej strony internetowej). Można też pokazać pociechom filmiki prezentujące nasze campy. Dzięki temu dzieci będą wiedziały, czego mogą się spodziewać, i zmniejszy się ich poziom stresu.
Dzieci powinny też uczestniczyć w procesie pakowania, żeby wiedziały, co mają ze sobą na obozie. Dzięki temu łatwiej im będzie spakować się na drogę powrotną.
Warto też zwrócić uwagę dzieciom na to, że z każdym, nawet najmniejszym problemem powinny zwracać się do swojego wychowawcy.
Dziecko, które jedzie na obóz, powinno samo potrafić zadbać o swoją higienę. Oczywiście przy myciu długich włosów młodszym dziewczynkom pomagają wychowawczynie. Natomiast umyć się oraz załatwić potrzebę fizjologiczną powinny same.

A.K.: Dlaczego na niektórych campach dzieci mieszkają w domkach z wychowawcami?
M.Ż.:
Na naszych niektórych campach najmłodsze dzieci są kwaterowane z wychowawcami, by jeszcze bardziej wzmocnić opiekę wychowawczą. Opiekun, który mieszka z dziećmi, więcej widzi i może lepiej pomóc. Oczywiście dzięki temu rośnie też poczucie bezpieczeństwa podopiecznych.

A.K.: A czy nie byłoby lepiej dla dzieci i opiekunów, żeby dziecko mogło korzystać z telefonu komórkowego przez cały czas trwania obozu?

M.Ż.: Ograniczenie w korzystaniu z telefonów na campach wprowadzaliśmy stopniowo od dwóch lat. Te dwa lata pozwoliły nam stwierdzić, że taka zmiana jest korzystna – przede wszystkim dla dzieci, które chętniej komunikują się między sobą i nawiązują głębsze relacje. Ograniczenia w używaniu telefonów pozwalają dzieciom w pełni korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji (w czasie wolnym nie uciekają do elektronicznej rzeczywistości). Ale też kadra wcześniej może zainterweniować w przypadku jakiegoś problemu, bo jest on zgłaszany bezpośrednio do wychowawcy. Takie ograniczenia mają też wiele innych korzyści, np. chronią prywatność dzieci – nikt nie zrobi im zdjęcia czy nie nagra filmu, kiedy sobie tego nie życzą. Znikają też problemy zepsutego telefonu, a dzieci nie są oceniane przez rówieśników na podstawie modelu aparatu telefonicznego.
A.K.: Dziękuję za rozmowę .

Rodzinne Campy Majowe CHRIS zapraszają!

Tradycyjnie już zapraszamy całe rodziny do spędzenia długiego weekendu majowego w atmosferze campowej. Podczas pobytu korzystamy z tego samego wyposażenia sportowo-rekreacyjnego, jakie mają do dyspozycji dzieci, kuchnie campowe serwują takie same posiłki jak podczas trwania letnich i zimowych obozów.
Dla dzieci wyjeżdżających po raz pierwszy na jeden z naszych campów CHRIS to doskonała szansa na adaptację pod okiem rodziców.
Na każdym campie przygotowaliśmy dla Państwa ponad 10 zróżnicowanych tematycznie zajęć, do udziału w których serdecznie zapraszamy. Sami Państwo wybiorą, w których zajęciach chcą uczestniczyć. A jeśli wolą Państwo poczytać książkę, pojeździć rowerem po okolicy lub wybrać się na samotną eskapadę kajakiem, dzieci mogą w tym czasie skorzystać z zajęć pod okiem naszych instruktorów. Na najmłodszych czekają nasze instruktorki i instruktorzy, którzy w wyznaczonych godzinach zapraszają do przedszkola campowego.
Miło nam będzie gościć Państwa na campach CHRIS: Campie Serwy, Campie Radków i Campie Tarda.
Więcej o majówkach tutaj: http://www.chris.com.pl/oferta/majowki-2016/

Serwiańska przyroda

Zapraszamy Państwa do obejrzenia niezwykłej galerii przyrody Puszczy Augustowskiej, najbliższego otoczenia Campu Serwy. Wszystkie zdjecia autorstwa kierownika obozu Wyprawa - Ekspedycja Przyrodnicza - dra Michała Skierczyńskiego. Mamy nadzieję, że uczestnicy tegorocznych obozów Wyprawa -Ekspedycja Przyrodnicza z Campu Serwy będą mieli wiele sposobności, aby stanąć oko w oko z bohaterami naszej galerii.

DSCN0037.JPG

DSCN5582.JPG

DSC_0362.JPG

DSC_0070.JPG

20120806082.jpg

DSC_0318.JPG

DSC07421.JPG

DSCN1137.JPG

DSC_0575.JPG

P1010026.JPG

DSC05842.JPG

DSC_0059.JPG

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.