CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 9/2014 28.11.2014

Nowości w ofercie na sezon LATO 2015

Nasza oferta na sezon LATO 2015 to głównie sprawdzone programy, które z powodzeniem realizujemy od kilku, a czasem nawet kilkunastu sezonów.
W tym roku także nie poszerzyliśmy liczby lokalizacji naszych campów i baz. Pozostajemy w miejscach, w których już gościły dzieci i młodzież w poprzednich sezonach i które są gwarantem wypoczynku w okolicach o wyjątkowych walorach przyrodniczych.
Największą nowością jest podejście do tematu wszelkiej elektroniki na campie – postanowiliśmy odważnie iść w kierunku, który nie jest łatwą drogą w dzisiejszych czasach. Ograniczyliśmy znacznie możliwość posługiwania się telefonami już na czterech campach: w Serwach, Radkowie, na Campie Junior i – kontynuując ubiegłoroczny program pilotażowy – na Campie Osada. Telefon w dzisiejszych czasach nie służy, jak wiemy, wyłącznie komunikacji i przekazywaniu informacji – najczęściej jest to gadżet, który pochłania czas i uwagę młodego człowieka. Campy to tylko dwa tygodnie wspólnie spędzonego czasu – w naszej opinii szkoda trwonić go na gry czy korzystanie z niczego niewnoszących aplikacji, które przecież nie uciekną. Warto skierować uwagę młodych ludzi na drugiego człowieka – kolegę, wychowawcę czy instruktora. Warto dać szansę na budowanie relacji, pełne korzystanie z walorów otaczającej przyrody bez słuchawek na uszach. My jesteśmy gotowi spróbować odwrócić pęd ku elektronice choć na krótki czas.

Katalog_2015.jpg

Dla najstarszych campowiczów, którzy już stoją na progu dorosłości, mamy dwie propozycje: projekt Młoda Kadra oraz podróż po Rumunii.
Projekt Młoda Kadra, poszerzony w tym roku o obozy specjalistyczne, daje młodzieży już od zaraz możliwość świadomego kształtowania swojej przyszłości. Umiejętności zdobyte najpierw podczas dwutygodniowego szkolenia, a potem na obozie specjalizacyjnym z windsurfingu, łucznictwa lub żeglarstwa, oprócz szansy na zdobycie pierwszej pracy w kolejnych sezonach, dają również szansę na rozwój kompetencji organizacyjnych. Kurs pomoże uświadamiać sobie własne zasoby i deficyty w wielu aspektach. Instruktorzy z dużym doświadczeniem campowym pomogą w zdobywaniu i doskonaleniu kolejnych umiejętności miękkich, tak rzadkich w dzisiejszym procesie kształcenia.
Projekt Rumunia – czekamy na osoby, które odważnie wyruszą na wyprawę – nie tylko w sensie przemieszczania się: otworzą się na to, co inne, nowe i nieznane. Młodych podróżników, którzy zgadzają się z naszymi wartościami i naszym podejściem do turystyki – uszanują lokalną społeczność, nie będą chcieli jej zmieniać, a zechcą czerpać pełnymi garściami z wielu wieków doświadczeń, odrębności kulturowej czy zwyczajów. To wstęp do samodzielnego podróżowania. Ze świadomością, że scenariusz wyprawy może się zmienić. Że czasami warto zostać chwilę dłużej w jednym miejscu, niż gnać, nie będąc obecnym tak naprawdę nigdzie.
Naszych najmłodszych uczestników w tym roku zapraszamy do wzięcia udziału w obozach znacznie poprawiających sprawność manualną i koordynację. Na Campie Odkrywców zadebiutuje obóz ABC projektowania, a na Campie Junior – Obóz Cyrkowy.
Do zobaczenia na campach!
Agnieszka Kazimierczak

Campowa edukacja - Cz. 3 „Świadomość środowiska naturalnego”

Czy zdajecie sobie sprawę, że jest wiele dzieci, które nigdy nie były w lesie?
Z bloku lub domu do szkoły, potem na zajęcia, a na wczasy do zamkniętego kurortu. Trudno się więc dziwić, że lasu, jeziora tak z bliska, na dotknięcie ręki, dzieci nie doświadczają.
Jak można wymagać szacunku do środowiska i zrozumienia zależności człowieka od przyrody, kiedy młody człowiek tak naprawdę nie miał z nią kontaktu?
Czy to jest potrzebne?

Przyroda_2014.jpg

Tak. Bliski kontakt z przyrodą jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego z nas. Dlatego większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu i wymaga aktywności fizycznej.
Campy zaś zlokalizowane są w pięknych i ekologicznie czystych miejscach, gdzie kontakt z przyrodą jest naturalny, a edukacja ekologiczna staje się codzienną praktyką. Dzięki temu mniej lub bardziej świadomie niemal na wszystkich zajęciach campowicze bawią się i uczą w zdrowym środowisku. Codzienne zajęcia prowadzone nad jeziorem, w lesie, na łące czy górskim szlaku ułatwiają dziecku zrozumienie postawy szacunku do przyrody i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Segregacja odpadów, konieczność posprzątania po sobie miejsca biwakowego, zajęcia z upcyclingu (z wykorzystaniem niepotrzebnych nikomu materiałów i odpadów) to tylko niektóre z wielu elementów mających za zadanie uwrażliwić campowiczów na odpowiedzialność za przyszłość Ziemi. Część zajęć i programów jest celowo ukierunkowana na poznanie zjawisk przyrodniczych i zrozumienie miejsca człowieka w przyrodzie, np. obóz geologiczny, przyrodniczy, zajęcia z wędkarstwa czy zajęcia Science skupiające się na poznaniu i zrozumieniu zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Krzysztof Alchimowicz

Zamiast spotkań przedobozowych ZIMA 2015

w tym roku po raz pierwszy zamiast spotkań organizacyjnych przed sezonem ZIMA 2015, zaprezentujemy Państwu nagrania wideo. Za kilkanaście dni na udostępnionych nagraniach kierownicy poszczególnych wyjazdów zimowych przybliżą nam specyfikę każdego wyjazdu oraz odpowiedzą na najczęściej powtarzające się pytania. Kalendarz w tym roku układa się tak, że aby zrealizować stacjonarne spotkania przedobozowe, musielibyśmy zakłócić Państwu okres przygotowań do świąt. O opublikowaniu materiałów z nagraniami powiadomimy Państwa oddzielnym e-mailem.

Agnieszka Kazimierczak

Międzynarodowy Kongres Campowy ICF w Turcji 2014

W tym roku mieliśmy po raz pierwszy możliwość uczestniczenia w największym zjeździe organizacji campowych z całego świata. Zjazd organizowany pod patronatem International Camping Fellowship odbywa się co trzy lata i stanowi świetną platformę wymiany doświadczeń dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą w warunkach campowych. Uczestniczyło w nim ponad 500 osób ze wszystkich kontynentów, reprezentując ponad 70 organizacji i stowarzyszeń campowych. Najmniej było uczestników z Europy, zaledwie kilkanaście osób, w tym nasza dwójka z Polski.
Jako że Polska była reprezentowana na kongresie po raz pierwszy, przeprowadziliśmy wiele rozmów, odpowiadając na setki pytań dotyczących praktycznie wszystkich aspektów naszej działalności.
My też mogliśmy skorzystać z bezpośredniej wymiany doświadczeń z właścicielami campów działających np.: od ponad stu lat. Sam ICF bowiem, podobnie jak zorganizowany przez to stowarzyszenie Kongres, jest platformą wymiany doświadczeń ludzi i organizacji zajmujących się tą swoistą forma edukacji, jaką jest camp. Tu każdy coś wnosi i dzieli się swoją wiedzą i własnymi spostrzeżeniami.
Nie jest to oczywiste i często spotykane w komercyjnym świecie, gdzie każdy strzeże swych tajemnic i rzeczywistych lub domniemanych przewag konkurencyjnych. Uczestnicy kongresu to w większości zapaleńcy lubiący to, co robią, i mimo niewątpliwej wiedzy z zakresu prowadzenia komercyjnej działalności / bo taka jest większość campów/ ewidentnie przedkładający wartości, jakie niesie camp, nad wskaźniki finansowe. Czuliśmy się wśród tych ludzi bardzo dobrze.
Choć pojechaliśmy z nadzieją podpatrzenia, jak to robią inni, to z dumą musimy przyznać, że i od nas wiele można się nauczyć. Mimo że działamy w tej campowej formule na polskim rynku samotnie, to udało nam się wypracować wiele rozwiązań, które budzą uznanie fachowców z rynków, gdzie campy mają co najmniej wiekową tradycję.
Było to nasze pierwsze spotkanie w tak szerokim gronie campowych profesjonalistów z całego świata i świetna lekcja dzielenia się doświadczeniem. Za trzy lata pojedziemy w poszerzonym składzie – warto.

316.jpg

Uczestnikami kongresu są przedstawiciele campów funkcjonujących z powodzeniem nawet od 100 lat oraz takich, które – tak jak np. campy w Chinach – rozpoczynają dopiero swoją działalność.
Podczas kilkudziesięciu sesji poruszono wiele tematów bliskich nam jako właścicielom campów i autorom programów – miedzy innymi korelacji systemów edukacyjnych z edukacją campową. Dowiedzieliśmy się, że w Australii kilkudniowy wyjazd na camp stanowi integralną część edukacji szkolnej. Z wielu rozmów i dyskusji, również poza sesjami, bardzo ciekawa okazała się różnorodność w podejściu do rekrutacji i zatrudniania kadry na campach – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie za uczestnictwo w campach w charakterze Młodej Kadry przyznawane są dodatkowe punkty przy aplikowaniu na wyższe uczelnie.
W wypadku naszych programów Młodej Kadry okazuje się, że certyfikaty, które wystawiamy po ukończeniu kursu, mają podobną wartość do ich odpowiedników na Zachodzie. Rekruterzy na bardzo dobrych uczelniach zagranicznych dopytują o ten aspekt aktywności młodego człowieka oraz cenią jego chęć podnoszenia kompetencji.
Podczas spotkań z przedstawicielami uznanych na świecie jednostek campowych z wielkim zrozumieniem spotkały się nasze plany dotyczące ograniczania korzystania z telefonów. Takie rozwiązania są oczywistością na większości campów na świecie.
Jadąc na Kongres, mieliśmy nadzieję na znalezienie firmy działającej komercyjnie, która podobnie jak my prowadzi równolegle kilka jednostek campowych. Na miejscu okazało się, że podobnej organizacji działającej na porównywalną skalę nie ma – zaledwie jedna z hiszpańskich organizacji prowadząca cztery campy językowe działa w porównywalny do naszego sposób.
Rozmowy z właścicielami campów i osobami prowadzącymi campy utwierdziły nas w przekonaniu, że poziom prowadzonych u nas zajęć tematycznych jest na najwyższym poziomie – częstokroć wyższym niż w wielu jednostkach za granicą. Daje to naszym dzieciom większe możliwości poszerzania umiejętności specjalistycznych w wybranej dziedzinie.
Miłym zaskoczeniem było to, ze większość właścicieli campów podchodzi do prowadzenia jednostek podobnie jak my – kwestie biznesowe są traktowane drugorzędnie, priorytetem jest kształtowanie młodego człowieka w poszanowaniu wartości, takich jak przyroda, przyjaźń, współpraca czy szacunek dla drugiego.
Krzysztof Alchimowicz

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.