CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 26/2016 24.05.2016

Relacja ze spotkań przedobozowych LATO 2016

W sobotę 14 maja 2016 na terenie Politechniki Warszawskiej zorganizowaliśmy dla Państwa spotkania przedobozowe przed sezonem LATO 2016.

W tegorocznych spotkaniach wzięło udział ponad 1500 osób. Docierają do nas bardzo miłe sygnały przekazywane osobiście, e-mailem, a także telefonicznie, że spotkania są dla Państwa cenne i stanowią ważny element w przygotowaniach dziecka do wyjazdu letniego. Cieszymy się, że są Państwo zadowoleni z naszych spotkań również w aspekcie organizacyjnym.

Spotkania poprowadziło łącznie 20 kierowników campów i baz. Pozostali oni do Państwa dyspozycji także po zakończeniu prezentacji. Po spotkaniach, dzieląc się pierwszymi wrażeniami, nasi prowadzący wspominali, że na salach tworzyli Państwo bardzo dobrą, serdeczną atmosferę spotkań.

spotkania_2016.jpg

W recepcji pracowało sześcioro naszych pracowników Biura Obsługi Klienta, wspomaganych przez pracowników innych działów.
Podczas spotkań przedobozowych na terenie Politechniki zorganizowany został piknik edukacyjny „Od mikro do makro”. Podczas pikniku zrealizowaliśmy grę terenową „Młody poliTechnik” przygotowaną przez zespół z zaprzyjaźnionego warszawskiego liceum.

Z przyjemnością ogłaszamy zwycięzców gry:
Nagroda główna – pobyt na wybranym campie w sierpniu 2016 – wędruje do Marysi W.
Druga nagroda główna – pobyt na wybranym campie w sierpniu 2016 – za konkurencję LITERY idzie do Laury J.
Nagrody pocieszenia – komplety gadżetów firmowych – powędrowały do Kamila D., Józefa P. i Damiana B.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i wiele darów serca, które przekazali Państwo na rzecz dzieci z domów dziecka w Warszawie. Dodatkowo firma Inter-Vion przekazała komplet szczotek i grzebieni dla kilkuset dzieci. Nasze biblioteczki campowe również wzbogacą się o kilkadziesiąt nowych pozycji.

Rokrocznie spotkania przedobozowe to dla nas bardzo ważne wydarzenie – często to jedyny czas, kiedy możemy porozmawiać z Państwem bezpośrednio, posłuchać Państwa pomysłów, poznać lepiej oczekiwania. Jeszcze raz dziękujemy, że byli Państwo z nami w tym dniu.
Szczere podziękowania kierujemy do naszych wolontariuszy – gimnazjalistów i licealistów warszawskich i piaseczyńskich – za wsparcie organizacyjne oraz prowadzenie konkurencji na wszystkich stacjach gry terenowej. Młodzi ludzie z taką pasją do działań społecznych – to naprawdę ogromna radość.

Zachęcamy od obejrzenia galerii z wydarzenia: www.chris.com.pl/galerie/spotkania-przedobozowe-i-piknik-naukowy-na-politechnice-warszawskiej-2016/.

Zespół CHRIS

Diety na Campach CHRIS

Z Barbarą Kopczą - z-cą kierownika Ośrodka w Serwach i Joanną Statkiewicz - szefową kuchni w Serwach rozmawiała Agnieszka Kazimierczak
Agnieszka Kazimierczak: Które diety jesteśmy w stanie zrealizować w naszych ośrodkach i dlaczego nie wszystkie?
Barbara Kopcza: Przygotowujemy posiłki dla osób, które nie mogą spożywać różnych produktów. Diety są wprowadzane ze względów zdrowotnych – ze wskazań lekarskich, religijnych lub kulturowych. Niestety nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich diet. Nasze kuchnie muszą przygotować codziennie po 4 pełne posiłki dla około 400 osób, więc oddelegowanie jednej lub dwóch osób wyłącznie do realizacji posiłków, częstokroć bardzo różnych dla rozmaitych diet, nie jest możliwe. Ograniczamy się zatem do przygotowywania zamówionych posiłków zgodnie z zaleceniami diety bezmlecznej, bezglutenowej (te dwie diety wyłącznie ze wskazań lekarskich) lub wegetariańskiej. Nie jesteśmy w stanie przygotować kilku wersji tej samej zupy z pominięciem wskazanego przez rodziców składnika, gdyż w jednym przypadku będzie to np. tylko mięso, a w innym tylko śmietana, mąka czy seler. Dlatego też serwujemy jedną wersję zupy pełnoskładnikową, a drugą wegetariańską bez mleka i mąki. Podobne standardy obowiązują we wszystkich ośrodkach CHRIS.
Dużym ułatwieniem dla dzieci jest campowy szwedzki stół, który umożliwia samodzielne komponowanie urozmaiconego posiłku zgodnie w obostrzeniami dietetycznymi.

diety.jpg

A.K.: W jaki sposób ośrodek otrzymuje informację o diecie dziecka i jak przygotowuje się do jej realizacji?
B.K.: Informację o diecie dziecka najczęściej otrzymujemy za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta. Jeśli mamy niejasności co do realizacji diety, informujemy rodziców, jakie produkty jesteśmy w stanie zapewnić, a co dziecko mogłoby zabrać ze sobą. Bywa, że dzieci dopiero na miejscu zgłaszają problem instruktorowi, a ten informuje kuchnię i doraźnie musimy przygotować posiłek. Taka sytuacja zawsze jest trudna – zarówno dla nas, jak i dla dziecka. Zachęcamy zatem do jak najszybszego powiadamiania BOK o dietach.
Aby opiekun i dziecko nie zapomnieli odebrać przygotowanego, odpowiedniego dla diety posiłku, na stołówce rozwieszone są tabliczki przypominające. W kolejnych dniach panie pracujące przy wydawaniu posiłków rozpoznają już dzieci, które mają niestandardowe diety.
A.K.: Czy zaopatrzenie w specjalne produkty żywieniowe nie przysparza Wam trudności?
Joanna Statkiewicz: Jeszcze kilka lat temu mieliśmy problemy chociażby z zakupem chleba bezglutenowego. Obecnie produkty te są już raczej dostępne w naszym regionie. Może nie są bardzo zróżnicowane, ale z roku na rok mamy dostęp do coraz szerszej gamy produktów dietetycznych.
A.K.: Co z dziećmi ze specjalnymi dietami podczas wyjątkowych uroczystości na campie, takich jak urodziny kolegi?

B.K..: Jeżeli chodzi o uroczystości, opiekun grupy wcześniej zgłasza problem, tak aby kuchnia miała czas na przygotowanie czegoś w zamian, np. zamiast kawałka tortu – deser bezmleczny.
A.K.:
Czy dzieciom smakują specjalnie przygotowywane posiłki?

J.S.: O to, czy dzieciom smakują przygotowane przez nas posiłki, najlepiej zapytać same dzieci, ale dotychczas w kwestii smaku serwiańska kuchnia – ku naszej radości – jest chwalona zarówno przez dzieci na campach i zielonych szkołach, jak i przez rodziców podczas majówek.
A.K.: Bardzo dzięuje za rozmowę.

Zarzadzanie zespołem jeszcze przed maturą

Chyba każdy zna dowcip o wymogach rekrutacyjnych dla 23-latków, którzy powinni legitymować się bogatym doświadczeniem zawodowym i co najmniej 7-letnim stażem. Ale czy rzeczywiście to jest niemożliwe? A jeżeli realne, to gdzie 19-latek może nauczyć się zarządzać kilkunastoosobowym zespołem? Kto da mu taką szansę na samym początku zawodowej kariery?

mk_2.jpg

Projekt Młoda Kadra składa się z dwóch części. Pierwsza to intensywny kurs przygotowawczy naszpikowany wiadomościami i zajęciami praktycznymi, a po jej pozytywnym zaliczeniu część druga – dwutygodniowy staż. Staż wyjątkowy, podczas którego nastolatkowie mają możliwość sprawdzić świeżo nabyte umiejętności, jednak wciąż pozostając „pod skrzydłami” doświadczonego mentora/instruktora. W trakcie pracy na campie przygotowują projekty wymagające udziału wielu osób. Planują, projektują, rozdzielają zadania. Empirycznie sprawdzają, czy potrafią się skutecznie komunikować i współpracować. Obserwują i uczestniczą w realizacji projektów. Ostatecznie oceniają i są oceniani, wyciągają wnioski. Czyż nie takiego doświadczenia oczekujemy od młodych ludzi, którzy zaczynają „poważną pracę”? Kończąc dobre licea i studia, nie narzekają na brak wiadomości. Najczęściej wskazywany jest deficyt związany z umiejętnościami interpersonalnymi i praktyczną zdolnością rozwiazywania problemów. Tego z pewnością nie brakuje na campach.

Do zobaczenia na Campach CHRIS!

Paweł Błażowski
Kierownik Programowy

Piknik Edukacyjny na Politechnice Warszawskiej

csm_politechnika_2016_052_04102471c3.jpg

csm_politechnika_2016_090_c1a89db15e.jpg

csm_politechnika_2016_043_7400d3603e.jpg

csm_politechnika_2016_093_ff24e25c0d.jpg

Komunikat dotyczący kleszczy

Na każdym campie i wędrówce oraz w bazie CHRIS stosujemy następującą ścieżkę postępowania:
1. Każdorazowo przed wyjściem do lasu dzieci są informowane przez wychowawców lub osoby prowadzące wyjście o konieczności użycia repelentu. Opiekunowie dopilnowują, by przed wyjściem wszystkie dzieci skorzystały z preparatów.
2. Każdorazowo przed wyjściem w teren zaleca się dzieciom, by założyły długie spodnie i bluzki z długimi rękawami.
3. W przypadkach stwierdzenia, że dziecko zostało ukąszone, kleszcza usuwają campowe służby medyczne (w bazie lub na wędrówce – przeszkolony instruktor lub wychowawca), a opiekun informuje rodziców telefonicznie o miejscu wkłucia kleszcza. Do końca obozu miejsce ukąszenia jest obserwowane, a dziecko zostaje poinformowane, przy jakich objawach powinno zgłosić się do lekarza.
4. Na campach w miejscach ogólnodostępnych i dziecięcych łazienkach wiszą obrazki ilustrujące kleszcza wraz z instrukcją, co zrobić, jeśli dziecko znajdzie kleszcza.
5. Nasi instruktorzy i wychowawcy regularnie przypominają dzieciom starszym i młodzieży o konieczności sprawdzania ciała pod kątem obecności kleszczy oraz pomagają dzieciom młodszym przeprowadzać takie kontrole.
Gdy dziecko jest zaniepokojone lub ma wątpliwości, konsultuje się z opieką medyczną.
6. Ze względów organizacyjnych nie gromadzimy kleszczy, nie odsyłamy ich do badań, nie przekazujemy w inny sposób, nie wydajemy kleszczy do odbioru przez kurierów.

Komunikat dotyczący wszawicy

Na każdym campie i wędrówce oraz w bazie CHRIS stosujemy następującą ścieżkę postępowania:
1. Ze względu na powszechność wszawicy prosimy Państwa o dokładne sprawdzenie stanu skóry głowy dziecka przed wyjazdem.
2. Jeżeli zdarzy się, że podczas kontroli stwierdzą Państwo obecność wszy lub gnid, prosimy o pozostawienie dzieci w domu do czasu wyleczenia i samodzielny dowóz dziecka w trakcie trwania turnusu (o takim fakcie prosimy o poinformowanie Biura Obsługi Klienta najpóźniej w dniu wyjazdu).
3. Jeśli dziecko jest w końcowej fazie leczenia, a aktualny stan nie spowoduje rozprzestrzenienia się wszawicy na innych uczestników obozu, prosimy o przekazanie leków i wytycznych do kontynuowania terapii kierownikowi autokaru w dniu wyjazdu.
4. W pierwszych dniach obozu czystość głów uczestników zostanie skontrolowana przez wyznaczonych opiekunów – jest to element profilaktyki zdrowotnej.
5. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka na campie rodzice/opiekunowie prawni zostaną niezwłocznie poinformowani o konieczności leczenia i opłacenia środków leczniczych.
6. Ze względu na grupowy charakter opieki i zakwaterowania na campie nie jesteśmy w stanie zapewnić komfortu intymności – np. podczas leczenia dziecko jest wykluczone z zajęć, a leczenie prowadzone jest przy obecności innych uczestników obozu.

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.