CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 36/2017 25.05.2017

Camp Drawa - na finiszu przygotowań do lata

Z Pawłem Kozickim - kierownikiem Campu Darwa rozmawiała Agnieszka Kazimierczak

Agnieszka Kazimierczak: Camp Drawa zadebiutował zimą z obozem gildia gier, ale teraz przed Wami zielone szkoły i letnie campy. Oferta letnia już dawno gotowa, dzieci czekają już tylko na wyjazd. Co proponujecie w tym sezonie naszym uczestnikom?
Paweł Kozicki: Pracując nad ofertą letnią, korzystaliśmy w dużej mierze z już wypracowanych formuł z Campu Tarda czy Osada, ale Camp Drawa wyróżnia się na pewno ukierunkowaniem na starsze dzieci i młodzież, dla których tworzymy zarówno program, jak i przestrzeń campową. Uczestnik będzie miał bardzo duży wpływ na to, w jakich zajęciach będzie uczestniczył, dzięki systemowi indywidualnego wyboru zajęć. Poszerzyliśmy program o takie zajęcia, jak np. zajęcia biegowe, które w obecnych czasach cieszą się dużym powodzeniem wśród młodzieży. Zarówno latem, jak i zimą na Drawie dodatkowo prowadzić będziemy obóz Gildia Gier, który jest wyodrębnionym obozem tematycznym, podobnie jak np. Konstruktor na Tardzie.

A.K.: A jak przygotowaliście ośrodek na przyjęcie naszych uczestników?
P.K.: Od początku roku trwały intensywne prace przygotowujące ośrodek na przyjazd uczestników. Wybudowaliśmy tory łucznicze wraz z wiatami, boisko do siatkówki plażowej, na terenie campu powstał także park linowy. Wyposażyliśmy ośrodek także w nowy sprzęt, taki jak żaglówki 420, topazy, łodzie wiosłowe, kajaki oraz smocze łodzie. W garażu na uczestników czekają także nowe rowery, którymi będą mogli zwiedzać Drawski Park Krajobrazowy, w którym jest zlokalizowany Camp Drawa.

drawa.jpg

A.K.: Park linowy wykorzystany był już podczas pobytu majówkowego i zielonoszkolnego – jak pierwsze wrażenia?
P.K.: Wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Pachnący nowością park był jedną z popularniejszych atrakcji majówki. Największym zainteresowaniem cieszyła się nasza czteroetapowa tyrolka o długości 62 metrów, na której zastosowaliśmy nowy system bezpiecznej asekuracji CLIC-IT. Jeszcze bardziej zwiększa on bezpieczeństwo i umożliwia korzystanie z parku nawet najmłodszym.

A.K.: Czy otwierając nowy camp, macie również kadrę, która wyjeżdża z nami po raz pierwszy?
P.K.: Tak jak na innych campach, również na naszym trzon kadry stanowią osoby z kilkuletnim doświadczeniem w pracy z nami oraz nowe osoby, które do pełnienia tej roli przygotowujemy, prowadząc szkolenia przedsezonowe oraz umożliwiając kadrze specjalizację w konkretnych dziedzinach. Na Drawie pojawią się na pewno operatorzy parku linowego, żeglarze, instruktorzy fitness, zajęć biegowych czy kajakarze.

A.K.: Czego życzyć całemu zespołowi przed nadchodzącym sezonem?
P.K.: Przede wszystkim dobrej pogody, aby uczestnicy mogli w pełni korzystać z przygotowanych przez nas programów – naszym celem jest, aby każdy uczestnik wyjechał od nas szczęśliwy, z nowymi przyjaźniami i zapewnieniem, że jeszcze do nas wróci. ;)

A.K.: Tego wam w takim razie życzymy. Dziękuję za rozmowę.

Umiejętności na całe życie „Współpraca w grupie” cz.2 - Zaufanie

W poprzednim numerze newslettera rozpoczęliśmy temat „współpracy w zespole” jako umiejętności na całe życie. Pisałem o tym, że rodzice wraz ze swoimi dziećmi i kadrą pracującą na obozie tworzą społeczność campową. Podstawą sprawnego działania tego zespołu jest wzajemne zaufanie. Jest ono bezwzględnym warunkiem od samego początku kształtowania wzajemnej relacji, do której by nie doszło, gdyby Państwo nie zaufali nam oraz naszej kadrze. Za to zaufanie bardzo dziękujemy. Jednocześnie, sami często będąc rodzicami, czujemy jak ważne jest wzajemne zaufanie. Mamy też świadomość spoczywającej na nas odpowiedzialności.

Zaufanie powstaje na podstawie doświadczeń i dotychczasowych przeżyć. Doświadczenia te są istotne, choć w przypadku wyjeżdzających na obóz po raz pierwszy mocno ograniczone. Z tego powodu staramy się jeszcze przed rozpoczęciem obozów stworzyć jak najlepsze możliwości do poznania obowiązujących tam zasad. Wiedza na temat opieki wychowawczej i instruktorskiej, prowadzonego szkolenia, organizacji całego zaplecza socjalnego, a przede wszystkim zasad obowiązujących na campie powinna przyczynić się do zmniejszenia stresu związanego z pierwszym wyjazdem dzieci na obóz.

zespol_1.jpg

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w przedwyjazdowych spotkaniach z rodzicami oraz do sięgnięcia wspólnie z dziećmi po materiały zgromadzone na naszej stronie chris.com.pl. Są to m.in.:
– filmy opowiadające o campach -> tutaj
– zdjęcia i fotorelacje z obozów z lat poprzednich -> tutaj
– opisy programów i zajęć -> tutaj
– zasady obowiązujące na campach, np. sposób kwaterowania dzieci, zasady zdobywania odznak sprawności campowych i wiele innych praktycznych informacji -> tutaj
Mamy nadzieję, że ta wiedza, zdobyta jeszcze przed rozpoczęciem obozu, pomoże nam się lepiej poznać, przez co ułatwi całej społeczności campowej wspólny start. Dzięki temu pierwszy dzień na campie nawet dla najmłodszych nie będzie się kojarzył ze skokiem na głęboką wodę.
Obecnie stoimy przed możliwością rozpoczęcia budowy solidnych podstaw zaufania opartych na wiedzy. Przyszli campowicze zasługują na to.

Paweł Błażowski
kierownik programowy CHRIS

Biegam dobrze! - dla dzieci

Michał Szybalski – kierownik Campu Serwy – poprzez biegi charytatywne postanowił wspierać najbardziej bezbronne i potrzebujące dzieci. Podczas marcowego 12. Półmaratonu Warszawskiego, biegnąc charytatywnie, zebrał aż 8018,19 zł dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (pokonując dystans 21,1 km w niespełna 1 godzinę i 26 minut). Jak sam mówi, nie należy zatrzymywać się w połowie drogi, dlatego już we wrześniu podejmie rywalizację na królewskim dystansie, startując w 39. Maratonie Warszawskim. Oto kilka słów od niego:

Nazywam się Michał Szybalski i od paru ładnych lat spotkać mnie można na Campie Serwy, gdzie początkowo trenowałem najmłodszych adeptów piłki nożnej, później kierowałem samym obozem, aż stałem się kierownikiem Campu. Na co dzień jestem nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Ząbkach.
Ponieważ uwielbiam uprawiać sport, to zapragnąłem połączyć to z czymś pożytecznym i pomóc najbardziej potrzebującym. Już niebawem, czyli 24 września 2017, pobiegnę w 39. Maratonie Warszawskim pod banderą Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) w akcji Biegam Dobrze!

Chcę, aby mój start był czymś więcej niż tylko walką z własnym organizmem, trasą i czasem. Niech będzie to wyzwanie okraszone NASZĄ WSPÓLNĄ pomocą dla najbardziej potrzebujących, bezbronnych i niewinnych dzieci. Chcę, byście Państwo mieli świadomość, że wpłacając jakąkolwiek kwotę, wspomagacie wspaniały cel i fundację, w której rzeczywistym mianownikiem wszystkich działań jest dobro dzieci. Centrum Pomocy Dzieciom, na którego otwarcie i funkcjonowanie Fundacja zbiera pieniądze, to unikalny projekt. Placówka będzie wzorowana na najlepszych światowych rozwiązaniach (Chidren Advocacy Centers) z powodzeniem od lat funkcjonujących w USA i krajach skandynawskich.

michal.jpg

Będzie to pierwsza placówka w Polsce, w której skrzywdzone dzieci otrzymają „pod jednym dachem” kompleksową pomoc, m.in. psychologiczną czy prawną.
FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) od 25 lat dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Pomaga dzieciom, które doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej, były wykorzystywane seksualnie. Dzięki działalności Fundacji dzieci odzyskują poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i zaufanie do ludzi.
Zbiórka prowadzona jest już teraz. Wpłat można dokonywać zwykłym przelewem internetowym przez stronę https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/charity/3833, wybierając z prawej strony „dokonaj wpłaty”. Liczy się naprawdę każda złotówka!
Na koniec niech przemówią liczby. W ramach ostatniej akcji „Biegam dobrze” 12. Półmaratonu Warszawskiego 1071 biegaczy zebrało w sumie ponad 685 000 zł! W Europie natomiast… od 1981 roku w ramach charytatywnych biegów Maratonu Londyńskiego uzbierano 600 mln funtów. Robi wrażenie, prawda?

Pomagajmy, bo warto!

Michał

Szkolenia z pierwszej pomocy

Od początku maja we wszystkich naszych campach prowadzących zielone szkoły odbywają się szkolenia dla kadry instruktorsko-wychowawczej.

pierwsza_pomoc.JPG

Tematem jest udzielanie pierwszej pomocy. Na program składają się głównie zajęcia praktyczne oraz pozorowane akcje ratunkowe. Dzięki nim nasza kadra zdobywa wiedzę niezbędną do prawidłowego udzielania pomocy przedmedycznej. Celem szkolenia jest podniesienie bezpieczeństwa zarówno uczestników, jak i kadry oraz pracowników ośrodków poprzez przygotowanie kadry do prawidłowej reakcji w sytuacji wymagającej szybkiego udzielenia pomocy, która potencjalnie na każdym campie może mieć miejsce.

Majówki na Campach CHRIS

Choć pogoda majowa nas nie rozpieszczała, tegoroczne majówki można zaliczyć do naprawdę udanych. W tym roku odwiedziło nas niemal dwukrotnie więcej gości niż w roku ubiegłym, zadebiutował również nasz najnowszy Camp Drawa w roli organizatora rodzinnego wypoczynku majowego. Państwu dziękujemy za tak liczne uczestnictwo i współtworzenie przemiłej, serdecznej atmosfery na każdym z campów. Zachęcamy do obejrzenia krótkich fotorelacji:

MAJÓWKI CHRIS 2017

Zapraszamy serdecznie już za rok!

maj_dra.JPG

maj_rad.JPG

maj_ser.JPG

maj_tar.JPG

Spotkania Przedobozowe - 10 czerwca 2017

Już niebawem odbędą się spotkania przedobozowe. Jak co roku bardzo czekamy na ten moment spotkania z Państwem. Nie do przecenienia jest przede wszystkim sposobność osobistego kontaktu z kierownikiem campu i opiekunem biurowym. Dzięki tym spotkaniom mamy możliwość poznać Państwa osobiście, dowiedzieć się, jakie są Państwa oczekiwania, wyobrażenia, ale również obawy związane z pierwszym samodzielnym wyjazdem dziecka.
Cała nasza ekipa w tym dniu czeka na pytania – bo oprócz prezentacji danego campu czy bazy zawsze pół godziny podczas każdego ze spotkań przeznaczamy na możliwość dopytania o wszelkie palące kwestie. Dlatego też ważne jest, aby wszyscy uczestnicy przybyli na spotkania punktualnie i uważnie śledzili informacje przekazywane przez kierownika campu. Po zakończonych spotkaniach do Państwa dyspozycji pozostają nasi pracownicy biura obsługi klienta, którzy służą pomocą zarówno przy pytaniach o kwestie formalne, jak i o samą organizację życia campowego.
Nie ukrywamy, że ważnym wydarzeniem w tym dniu jest dla nas zbiórka rzeczy dla dzieci z domu dziecka. Obserwowanie zaangażowania ze strony zarówno Państwa, jak i Państwa dzieci sprawia nam niesamowitą radość. A my dodatkowo, osobiście przekazując rzeczy dzieciom, widzimy ich wdzięczność i radość z pięknych podarunków płynących z potrzeby serca. W ubiegłych latach udało się Państwu za naszym pośrednictwem wyposażyć dzieci w odzież i środki higieny osobistej na najbliższe kilka miesięcy.
Nieustannie zbieramy również książki i komiksy do biblioteczek campowych.
Informacje o szczegółach spotkań przedobozowych i potrzebach dzieci z domów dziecka przekazaliśmy Państwu w oddzielnym e-mailu w ostatnim czasie, przypomnienia o spotkaniach prześlemy ponownie na kilka dni przed wydarzeniem.
Bardzo dziękujemy za Państwa obecność w tym dniu oraz za zaangażowanie w zbiórkę rzeczy dla dzieci.

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.