CHRIS Newsletter - aktywnie, ambitnie twórczo - www.chris.com.pl

Newsletter CHRIS nr 42/2017

Spokojnych, radosnych, rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku 2018

życzy
Zespół CHRIS

kartkasw17_news.jpg

Ferie w Puszczy?

O to, czy warto zimą wyjechać z miejskiego zgiełku i spędzić czas w środku Puszczy Augustowskiej, zapytaliśmy kierownika Campu Serwy zimą – Michała Szybalskiego.

Jakie wyjątkowe walory przyrodnicze ma Camp Serwy zimą?


Zacznijmy od tego, że Camp Serwy leży w centrum Puszczy Augustowskiej należącej do obszaru Natura 2000. Ośrodek ma bezpośredni dostęp do jeziora Serwy, a od strony południowo-zachodniej – do lasu. Tyle z encyklopedycznego punktu widzenia. Patrząc oczami dziecka, widzimy przepiękne zamarznięte jezioro, czujemy czyste, pachnące żywicą powietrze i jesteśmy wolni od miejskiego zgiełku i pośpiechu. Idąc na zajęcia terenowe, oddychamy świeżym, nieskażonym smogiem powietrzem, możemy się wsłuchać w niespotykane odgłosy zamarzniętego jeziora i śpiewu ptaków. Odpoczywamy i odcinamy się od hałasu, hartując swój organizm zarówno na zajęciach rekreacyjnych, jak również tematycznych. Najkrócej rzecz ujmując – przeżywamy ucztę zmysłów.

Jaki kontakt mają dzieci z przyrodą?

Ze względu na niepowtarzalną przyrodę na skalę ogólnopolską, a także bardzo dobrze przyjęty rok temu program przyrodniczy zimą 2018 w Serwach rozszerzamy ofertę tych zajęć. Codziennie każdy z obozów będzie miał przeprowadzany jeden blok zajęć przyrodniczych (obóz Science – 2 bloki). Duży nacisk będzie kładziony na zajęcia terenowe w lesie. Ponadto każdy z uczestników, o ile aura nam na to pozwoli, spróbuje swych sił, poruszając się na nartach biegowych, dzięki czemu nasze obserwacje obejmą jeszcze dalsze zakątki Puszczy Augustowskiej. Profesjonalna kadra, z dr. Michałem Skierczyńskim na czele, poprzez wycieczki na ulubionych przez dzieci „śladówkach” pokaże wielką moc natury, która nas otacza. Dzieci rozpoznawać będą ślady leśnych zwierząt, podsłuchiwać rozmowy ptaków i podglądać zwyczaje leśnych zwierząt. A gdy przyjdzie czas na analizę, campowicze skorzystają ze stereoskopów w przygotowanej dla nich salce przyrodniczej. Ponadto każde wyjście, impreza ogólnocampowa, zabawy na śniegu czy rekreacja na lodowisku będzie znakomitą okazją do obcowania z naturą.

n42_csz.jpg

Jak w ubiegłym roku sprawdziły się spacery do lasu na nartach biegowych?

Bardzo dobre opinie zarówno dzieci, jak i rodziców sprawiły, że w tym roku postanowiliśmy zdecydowanie powiększyć campowy asortyment nart biegowych. Dzięki temu bez żadnych przeszkód wszyscy uczestnicy Campu Serwy zimą będą mogli pojeździć na biegówkach w ramach zajęć. Dziś już mało kto ma okazję do pobiegania na nartach, a szkoda, bo to świetna forma relaksu połączona z przebywaniem w tak pięknym miejscu. Atrakcyjne trasy wraz z nauką poprzez obserwację i doświadczenie sprawiały, że dzieci były zachwycone i prosiły o więcej. Nie tylko dzieci, sam jestem najlepszym przykładem (śmiech).

Jakie są inne atrakcje w ośrodku?

Każdy z obozów ma swoją tematykę, dzięki czemu dzieci robią to, co lubią. Campowicze np. z obozu piłkarskiego z majsterką będą każdego dnia mieli swoje zajęcia programowe w postaci piłki nożnej i majsterki, a dziewczynki z obozu dla dziewczynek będą miały m.in. zajęcia taneczne i plastyczne. Wszystkich uczestników natomiast łączyć będą przyroda, lodowisko (o ile warunki atmosferyczne będą sprzyjające), imprezy ogólnocampowe i stołówka. Kuchnia znana już z letnich obozów podbiła serce niejednego campowicza i instruktora i coś mi się wydaje, że podobnie będzie w tym roku. Ponadto każdego dnia zaprosimy wszystkich uczestników do wspólnej zabawy, a niekiedy rywalizacji. W programie imprez wieczornych znajdą się m.in. bieg juniorka, zimowe ognisko, kulig po Puszczy Augustowskiej, igrzyska serwiańskie oraz inne atrakcje, których nie zdradzę i które pozostaną moją niespodzianką dla wszystkich dzieci. Serdecznie zapraszam, nie będziemy się nudzić.

W jakim wieku zacząć przygodę z nartami?

O to, w jakim wieku można zacząć przygodę z nartami i jak się do tego przygotować, zapytaliśmy Kierownika Wyszkolenia Narciarskiego w firmie CHRIS – Pawła Błażowskiego.

Od jakiego wieku dzieci powinny zacząć jeździć, jaki wiek jest optymalny?


W trakcie jazdy na nartach lub desce na miłośnika białego szaleństwa działają dość znaczne siły. Wynika to z prędkości poruszania się po stoku oraz użycia specjalistycznego sprzętu. Z tych powodów bezpieczną naukę możemy rozpocząć w okresie, w którym aparat mięśniowy i kostno‑więzadłowy dziecka jest na to gotowy.

Wiek rozwojowy to sprawa bardzo indywidualna, ale zakłada się, że wiek 5–7 lat to dla dziecka bezpieczny czas na rozpoczęcie przygody na stoku.

W jaki sposób można dziecko przygotować do pierwszych zajęć?

Na potrzeby dzisiejszej krótkiej rozmowy roboczo podzielmy sobie przygotowanie na ogólne i specjalistyczne.

Przygotowanie ogólne to cała aktywność fizyczna wieku dziecięcego – przede wszystkim nie hamujmy zbyt mocno u małych dzieci naturalnych instynktów popychających je w kierunku aktywności fizycznej. Trzeba pozwolić im biegać, skakać, przewracać się. Powinny mieć możliwość rzucania drobnymi przedmiotami (w bezpiecznych dla wszystkich warunkach), wspinania się na niewysokie przeszkody – np. upadek w trakcie biegu po łące pozwoli dziecku w jakimś stopniu przygotować się na upadek na stoku.

Przygotowanie specjalistyczne. Musimy pamiętać o tym, że ślizganie się nie jest naturalnie wykształconym ruchem człowieka. W naturalnym środowisku staramy się maksymalnie zwiększać tarcie pomiędzy stopą a podłożem. A w narciarstwie to tarcie staramy się zlikwidować niemal do zera. Jednym słowem poślizg to coś, czego musimy się nauczyć od początku. Dlatego przed wyjazdem na narty zabierzmy dziecko na łyżwy, pobawmy się z nim na śniegu w berka. Porzucajmy wspólnie śnieżkami. Niech nasza latorośl doświadczy niecodziennego środowiska i samodzielnie spróbuje sobie w nim dawać radę.

n42lk01.jpg

Ile czasu małe dziecko może spędzać na nartach?

Kolejny raz wypada odpowiedzieć, że jest to sprawa indywidualna. Zakładam, że mówimy o początkujących narciarzach, czyli o tych, którzy jeszcze nie znają swoich możliwości. Aktywność fizyczna trwająca 2-3 godziny to spora dawka ruchu zwłaszcza dla dziecka, które na co dzień nie uczęszcza na zajęcia sportowe. W trakcie zajęć na stoku doświadczony instruktor obserwuje swoich uczniów i jest w stanie określić, czy dziecko może jeszcze chwilę poćwiczyć na śniegu, czy już powinno pójść na odpoczynek. Trzeba też uwzględnić warunki atmosferyczne panujące w zimie i to, że każde z dzieci inaczej je znosi.

Czy istnieją jakiś przeciwwskazania do jazy na nartach?


Poza tymi, które opisałem powyżej, uważam, że narciarstwo powinno przynosić dziecku frajdę. Jeżeli kojarzy się z czymś miłym i przyjemnym, to dziecko w kolejnym sezonie samo będzie chciało wrócić na stok – a przecież o to nam chodzi. Z doświadczenia wiem, że w trakcie kilkudniowego obozu każde dziecko ma lepsze i gorsze dni, może pojawić się chwilowe zmęczenie zajęciami na stoku. Są momenty, w których powinno mieć możliwość odpięcia nart, odpoczynku lub wzięcia udziału w innych zajęciach. Podchodząc odpowiedzialnie do procesu nauczania, my, dorośli, powinniśmy o tym pamiętać.

Czy w zimowej ofercie CHRIS jest przewidziany program dla najmłodszych początkujących?


Obóz przewidziany dla dzieci, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z nartami zupełnie od zera, mamy tylko w jednej lokalizacji – Camp Junior. Dodatkowo, aby ułatwić młodym uczestnikom zapoznanie się ze sportami zimowymi, uruchomiliśmy w tej właśnie lokalizacji turnusy jednotygodniowe. Dla już jeżdżących małych narciarzy z klas I–III szkoły podstawowej mamy jeszcze obozy w Muszynie i Dolomitach. W Radkowie natomiast najmłodsi uczestnicy to uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.

Mikołaj dla SOS Wioski Dziecięce

podziekowania_sos_wioski_mini2.jpg

Kolejny już rok nasi pracownicy wzięli udział w akcji „Mikołaj” organizowanej na rzecz podopiecznych SOS Wioski Dziecięce.

Otrzymaliśmy właśnie podziękowania, którymi chcieliśmy się z Państwem podzielić i jednocześnie podziękować za Państwa hojność i wszelkie darowizny , które przekazujemy wspólnie na rzecz potrzebujących dzieci.

W szczególności dziękujemy tym wszystkim z Państwa, którzy pamiętają, aby dzielić się z potrzebującymi nie tylko w tym szczególnym okresie, ale przez cały rok http://www.chris.com.pl/o-nas/filantropia/wy-dla-innych/

Zimowe Campy CHRIS 2018

W tym sezonie - w związku z coroczną rotacją ferii - nasze województwo (wraz z zachodnioporskim, opolskim, dolnośląskim) rozpoczyna zimowy wypoczynek najwcześniej, bo już w połowie stycznia. Zapraszmy na krótki przegląd galerii z ubiegłego sezonu.

n42_01a.jpg

n42_01.jpg

n42_03.jpg

n42_04.jpg

n42_05.jpg

n42_06.jpg

n42_07.jpg

n42_08.jpg

n42_09.jpg

n42_10.jpg

n42_11.jpg

n42_12.jpg

n42_13.jpg

n42_14.jpg

Newsletter został wysłany do osób, które zgłosiły chęć jego otrzymywania zaznaczając tę opcję w panelu rezerwacyjnym on-line na stronie www.chris.com.pl. Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać tego typu wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

Wszelkie uwagi oraz propozycje tematów do newslettera prosimy zgłaszać mailowo: newsletter@chris.com.pl

CHRIS - obozy młodzieżowe, obozy dla dzieci, zielone szkoły.